خدمات حسابداری و حسابرسی

خدمات حسابداری

به جای آنکه خودتان را در دریای مسائل حسابداری غرق کنید، از تخصص و تجربه موثر کارشناسان حسابداری استفاده کنید. شرکت حسابداری مالیاتی پیشگامان حساب به پشتوانه تیم خستگی ناپذیر خود در تلاش است بهترین تحولات مالی و مالیاتی را برای مودیان رقم بزند.

کسب و کارها چه به صورت حقیقی فعالیت کنند و چه به صورت حقوقی با مالیات و امور حسابداری درگیر خواهند بود؛ با اینکه کلیات حسابداری یکسان است اما نوع صنف میتواند رعایت برخی نکات حسابداری را حساس تر کند. از آنجا که حسابداری یکی از اصلی ترین موضاعات یک شرکت است پس کوچکترین تغییری در آن میتواند تمام مسائل شرکت را دستخوش تغییر کند. انجام درست و دقیق امور حسابداری شرکت ها مستلزم آن است که توسط یک تیم حرفه ای اجرا شود؛ اما استقرار تمام وقت این تیم حرفه ای در یک شرکت میتواند هزینه بسیار زیادی برای آن شرکت ایجاد کند این در حالی ست که برون سپاری امور حسابداری میتواند علاوه بر کاهش هزینه های عملیاتی تا حد خیلی زیادی در کیفیت و سرعت اجرا تاثیر گذار باشد.

در شرایط پر رقابت امروز همه کسب و کار ها برای آنکه بتوانند در صحنه رقابت باقی بمانند و از فعالیت خود سود کسب کنند نیاز دارند تمرکز زیادی بر فعالیت های اقتصادی خود داشته باشند. از طرفی سختگیری های اداره دارایی در خصوص مسائل حسابداری مالیاتی برای مودیان تبدیل به یک دغدغه ی مهم و اجتناب ناپذیر شده است از این رو نیاز به حضور متخصصان مالی و مالیاتی بیش از پیش احساس میشود. حسابداران مالیاتی ما در پیشگامان حساب در کنار مودیان قرار میگیرند تا بتوانند با کاهش دغدغه های مالیاتی، آنها را در پیشبرد اهداف سازمانی شان یاری کنند.

سیستم سازماندهی اطلاعات حسابداری

متخصصان حسابداری مالیاتی پیشگامان حساب در وهله اول نحوه عملکرد و سیستم مالی مودیان را به طور دقیقی بررسی میکنند تا بتوانند براساس فرآیند شرکت شما راهکارهای حسابداری و مالیاتی متناسب را اجرایی کنند.

خدمات حسابرسی

حسابرسی نوعی فرآیند نظارتی بر عملکرد حسابداران است. حسابرس در این فرآیند تمامی صورت‌های مالی یک شرکت را به دقت بررسی کرده و بدون هیچ‌گونه جانب داری میزان انطباق این اسناد با استانداردهای حسابداری و قانونی را می‌سنجد. حسابرس باید پس از بررسی گزارش‌های مالی ریسک‌های موجود را شناسایی و ارزیابی نماید؛ او می‌تواند در صورت بروز هر‌گونه شک و تردید بررسی خود را گسترده‌تر کند، بدین منظور تمامی اطلاعاتی که نیاز دارد باید در اختیار او قرار گیرد و به تمامی سوالات او نیز پاسخی شفاف داده شود.
پس از آن‌که حسابرس با آگاهی کامل از استاندارد‌های حسابرسی تمامی اسناد را مورد بازبینی قرار داد گزارشی تهیه نموده و با توضیح روند کار، نظر خود را نسبت به گزارشات مالی اعلام می‌کند.
هر‌چند حسابرسی می‌تواند با اهداف گوناگونی انجام پذیرد اما طبق ماده ۲۷۲ قانون مالیات‌های مستقیم اشخاص حقیقی و حقوقی زیر ملزم به ارائه گزارش حسابرسی رسمی هستند. این گزارش باید همزمان با ارائه اظهار‌نامه یا نهایتاً تا سه ماه پس از مهلت انقضای ارائه اظهارنامه عملکرد هر سال به اداره دارایی تحویل داده شود، در غیر این صورت علاوه بر آن‌که درآمد مودی از طریق رسیدگی تعیین خواهد شد، جریمه‌ای معادل ۲۰ درصد مالیات متعلق نیز به دلیل عدم ارائه گزارش حسابرسی در تاریخ مقرر از مودی دریافت می‌گردد:
شرکت‌های موضوع بند‌های “الف” و “د” ماده واحده قانون استفاده از خدمات تخصیصی و حرفه‌ای حسابداران ذی‌صلاح به عنوان حسابدار رسمی که به شرح زیر‌‌اند:
شرکت‌های پذیرفته شده یا متقاضی پذیرش بورس اوراق بهادار
شرکت‌ها و موسسات موضوع بند‌های “الف” و “ب” ماده ۷ اساس‌نامه قانونی سازمان حسابرسی
(لازم به ذکر است این بند برای مشمولینی که شروع سال مالی آن‌ها از ابتدای فروردین سال ۱۳۹۴ و بعدتر از آن است، لازم‌الاجراست.)
اشخاص حقیقی یا حقوقی بر اساس نوع فعالیت
شعب و دفاتر نمایندگی شرکت‌های خارجی که در اجرای قانون “اجازه ثبت شعبه یا نمایندگی شرکت‌های خارجی مصوب ۱۳۷۶″، در ایران ثبت شده‌اند.
شرکت‌های سهامی عام و شرکت‌های تابعه و وابسته به آن‌ها
موسسات و نهاد‌های عمومی غیر‌دولتی و شرکت‌ها، سازمان‌ها و موسسات تابعه و وابسته به آن‌ها
اشخاص حقیقی یا حقوقی بر اساس حجم فعالیت
سایر اشخاص حقوقی و حقیقی که طبق آخرین اظهار‌نامه تسلیمی، کل درآمد نا‌خالص آن‌ها بیش از ۵۰ میلیارد ریال یا جمع دارایی آنان (طبق ستون بدهکار در تراز‌نامه) بیش از ۸۰ میلیارد ریال باشد، مکلف به ارائه گزارش حسابرسی رسمی هستند.
(لازم به ذکر است این بند برای مشمولینی که شروع سال مالی آن‌ها از ابتدای فروردین سال ۱۳۹۶ و بعد‌تر از آن است، لازم‌الاجراست)

از آن‌جا که غالباً حسابرسی به صورت سالیانه انجام می‌شود بسیاری از شرکت‌ها ترجیح می‌دهند به جای استخدام حسابرس داخلی از خدمات موسسه‌های حسابرسی استفاده کنند؛ بدین منظور بهتر است از دقت و کیفیت عملکرد موسسه حسابرسی اطمینان حاصل کنند تا بتوانند بی‌هیچ تردیدی مدارک مالی خود را در اختیار آن‌ها قرار دهند.
موسسه پیشگامان با اعضای انجمن حسابرسان ایران همکاری داشته و با آگاهی کامل از دغدغه‌های مودیان در تلاش است تا بتواند خدماتی مطلوب را به آنان ارائه دهد و گامی بزرگ در جهت بهبود شرایط مالیاتی مودیان بردارد
هر حسابرس پس از آن‌که صورت‌های مالی را از تمامی جوانب حائز اهمیت مورد بررسی قرار می‌دهد، باید اظهار‌نظر خود را به صورت گزارشی استاندارد تهیه نموده و به عنوان نتیجه نهایی حسابرسی ارائه دهد. این اظهار‌نظر طبق استانداردهای حسابرسی به چهار دسته تقسیم می‌شود که به شرح زیر است:
اظهار‌نظر مقبول
این اظهار‌نظر نشان‌دهنده آن است که تمامی صورت‌های مالی به گونه‌ای تنظیم شده که هیچ‌گونه تحریف با اهمیتی در آن صورت نگرفته است. در این اظهار‌نظر حسابرس بیان می‌کند که تمامی گزارشات مالی بر اساس استاندارد‌های حسابداری تنظیم شده و دامنه رسیدگی نیز مطلوب بوده است.
اظهار‌نظر مشروط
اگر حسابرس در گزارش‌های مالی با عدم رعایت استاندارد حسابداری مواجه شود و این عدم انطباق مربوط به مسائل مهم اما غیر‌اساسی باشد، اظهار‌نظر خود را مشروط اعلام می‌کند. این نوع گزارش نوعی اظهار‌نظر مقبول است که حسابرس با اضافه کردن توضیحاتی به گزارش خود عوامل مشروط کننده مقبولیت را بیان می‌کند. جالب است بدانید اصولا درصد بالایی از گزارشات حسابرسی در این دسته قرار می‌گیرند.
اظهار‌نظر مردود
درصورتی که در فرآیند حسابرسی، موارد انحراف از استانداردهای حسابرسی تاثیر اساسی بر گزارش مالی مورد بررسی داشته باشند، حسابرس اظهار‌نظر مردود صادر خواهد نمود.
عدم اظهار‌نظر
در صورتی که حسابرس هنگام بررسی صورت‌های مالی با محدودیت یا ابهام اساسی مواجه شود به گونه‌ای که نتواند تاثیر آن ابهام یا محدودیت را بر صورت‌های مالی تعیین کند ، گزارش حسابرسی عدم اظهار‌نظر صادر خواهد نمود.
تاثیر گزارش حسابرسی بر فعالیت یک شرکت
اسناد مالی هرشرکت باید به گونه‌ای تنظیم شود که در نتیجه حسابرسی رای مقبول یا مشروط برای آن صادر گردد، در غیر این صورت آن شرکت فاقد اعتبار کافی بوده و معاملات سهام آن تا برطرف شدن دلایل مردود یا عدم اظهار‌نظر متوقف خواهد شد.
موسسه حسابرسی و حسابداری مالیاتی پیشگامان حساب با ۱۰ سال تجربه موثر در امور مالیاتی می‌تواند شما را در تنظیم اسناد مالی قابل دفاع،  مطابق با قانون و استاندارد‌های حسابداری یاری کند.

انواع حسابرسی

حسابرسی صورت‌های مالی
حسابرسی رعایتی
حسابرسی عملیاتی
حسابرسی قانونی
حسابرسی داخلی

شرکت پیشگامان حساب تنها مجری سیستم حسابداری C-MAN در ایران با بیش از ۱۰ سال سابقه­  فعالیت در عرصه بین المللی، ضمن رعایت تمامی استانداردهای مالیاتی روز دنیا توانسته به مودیان مالیاتی تعهد عدم علی الراس ارائه دهد.

تماس با ما

ادرس: تهران، جردن، خیابان ناهید غربی، پلاک ۴۲ (ساختمان راما)، واحد۲
خط ویژه: ۰۲۱ ۵۴۸۸۳۰۰۰

ساعات کار


شنبه تا چهارشنبه ۹ الی ۱۷
پنجشنبه ۹ الی ۱۳


فهرست