با توجه به قوانین جدید و اصلاح شده مالیاتی که درجهت بهبود فعالیت های مالیاتی تنظیم شده است.

از سال ۹۱درجهت رسیدگی عملکردهای صاحبان مشاغل، مکرر مالیاتی تعیین شده است که بسیاری از شما مودیان درجهت پیگیری و رسیدگی پرونده مالیاتی خود با واژه و ماده های قانونی مرتبط با آن آشنا نیستید و گاهی پس از پرداخت وجوه مورد نظر برگ قطعی خود با واژه ی مکرر مالیاتی روبه رو می شوید.

حال به تحلیل و بررسی ماده قانونی 169 و ۱۶۹ مکرر می‌پردازیم.

اشخاص حقیقی و صاحبان مشاغل موضوع این قانون که حسب اعلام سازمان امورمالیاتی کشور موظف به ثبت نام در نظام مالیاتی می‌شوند، باید برای انجام معاملات خود صورتحساب صادر و شماره اقتصادی مربوط را تسلیم نمایند.

اشخاص حقیقی و حقوقی موظفند نسبت به ثبت نام جهت دریافت کارت اقتصادی اقدام کنند.

کارت اقتصادی چیست؟ کارتی حداقل شامل نام و شماره اقتصادی که از‌طرف سازمان امور مالیاتی کشور صادر و حسب مورد در اختیار اشخاص حقیقی و حقوقی قرار داده می‌شود.

شماره اقتصادی چیست؟ شماره منحصر به فردی است که توسط سازمان امور مالیاتی کشور حسب مورد به اشخاص حقیقی و حقوقی اختصاص داده می‌شود و درواقعشناسه ۱۲ رقمی است که بریا شناسایی فعالان اقتصادی در سازمان امورمالیاتی است.

چه اشخاصی مکلف به ثبت نام و اخذ کارت اقتصادی می‌باشند؟

۱٫کلیه اشخاص حقیقی که به امر مونتاژ، واردات و صادرات، توزیع هرنوع کالا و همچنین کارهای خدماتی اشتغال دارند و دارای پروانه کسب و کار از‌مراجع ذیربط بوده و یا دارای محل فعالیت تجاری می باشند.

۲٫کلیه اشخاص حقوقی که به امر تولید، واردات و صادرات، توزیع هرنوع کالا و همچنین کارهای خدماتی اشتغال دارند.

۳٫کلیه اشخاص موضوع بندهای ۱و۲و۴ ماده ۲ قانون مالیات های مستقیم مصوب اسفندماه سال ۱۳۶۶

منظور از پروانه کسب و کار از‌مراجع ذیربط ، کلیه پروانه های کسب و کار صادره از اتحادیه های امور صنفی، اتاق صنایع و معادن بازرگان، وزارتخانه ها و سایر‌مراجع ذیصلاح می‌باشد.

عدم صدور صورتحساب یا عدم درج شماره اقتصادی خود و طرف معامله یا استفاده از شماره اقتصادی خود برای دیگران یا استفاده از شماره اقتصادی دیگران برای معاملات خود، حسب مورد مشمول جریمه ای معادل دو درصد مبلغ مورد معامله می‌شود، همچنین عدم ارائه فهرست معاملات  انجام شده به سازمان امورمالیاتی کشور از‌طریق روش‌هایی که تعیین می گردد مشمول جریمه‌ای معادل یک درصد معاملاتی که فهرست آن‌ها ارائه نشده است می گردد.

تبصره۱:درصورتی که طرف معاملات اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل موضوع این ماده اشخاص حقیقی مصرف کننده نهائی کالا یا خدمات و نیز اشخاص حقیقی مشمول موضوع ماده (۸۱) این قانون باشند، درج شماره اقتصادی اشخاص اخیرالزامی نیست.

منظور از مصرف کننده نهائی چیست؟شخص حقیقی است که کالا و خدمات را متناسبب با نیاز خود برای مصارف شخصی خریداری کند و از آن برای عرضه کالا و خدمات به دیگران استفاده ننماید.

تبصره۲:مودیان مالیاتی موضوع این ماده موظفند از سامانه صندوق فروش (صندوق مکانیزه فروش) و تجهیزات مشابه استفاده کنند. معادل هزینه های انجام شده بابت خرید، نصب و راه اندازی تجهیزات فوق اعم از نرم افزاری و سخت افزاری از مالیات قطعی شده مودیان مزبور در اولین سال استفاده یا سال های بعد آن قابل کسر است.

برای اطلاعات بیشتر با مشاوران و کارشناسان مالیاتی ما تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست