وظیفه های وکیل مالیات بر ارث چیست؟

مالیات یکی از برنامه های مهم در هر کشور است. برای مالیات انواع مختلفی موجود بوده که یکی از زمینه های مالیات را می توان مالیات بر ارث به حساب آورد. برای انجام کارهایی که در این زمینه می بایست صورت پذیرد نیاز به وکیل مالیات بر ارث داریم. در ادامه به این نوع مالیات و نیز وظیفه ها و خدماتی که وکیل مالیات بر ارث می بایست به موکلانش ارائه کند می پردازیم. پیشنهاد میکنیم تا انتهای متن همراه ما باشید.

مالیات بر ارث چیست و چگونه تعیین می شود؟

همانطور که گفتیم مالیات یک کلمه ی عام بوده و به شاخه های مختلفی تقسیم می شود. بر طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران یکی از شاخه های مالیات مستقیم، مالیات بر ارث است که به وسیله ی ورثه ی متوفی می بایست به دولت پرداخت شود. برای انجام کارهای در ارتباط با این زمینه شما می توانید از یک وکیل مالیات بر ارث مجرب بهره ببرید. اما نحوه ی تعیین این نوع از مالیات چیست؟ هنگامی که یک فرد از دنیا میرود وراث و بازمانده های این فرد می بایست در گام نخست برای پروسه ی انحصار ورثه کارهای لازم را انجام دهند. به این وسیله کلیه ی افرادی که به عنوان وارث برای فرد درگذشته وجود دارند مشخص خواهد شد. بعد از این که این موضوع روشن شد کلیه ی ورثه ی فرد مرحوم برای مدت یک سال وقت دارند تا به سازمان امور مالیاتی مراجعه کنند. این سازمان می بایست در محل سکونت و زندگی فرد درگذشته باشد. سپس این وراث اظهارنامه ای را که برای این کار داشته از این نهاد دریافت می کنند و می بایست نسبت به تکمیل کردن آن اقدام کنند. در این اظهارنامه اطلاعاتی در خواست می شوند که وراث می بایست نسبت به ارائه ی آنها و درج این اطلاعات در اظهارنامه اقدامات لازم را انجام دهند. در ادامه به ذکر این اطلاعات می پردازیم.

اطلاعات مندرج در اظهارنامه ی دریافتی از سازمان مالیات برای فرد متوفی

همانطور که گفتیم پس از فوت شخص و انحصار ورثه وراث می بایست اظهارنامه ی مالیاتی فرد متوفی را با اطلاعاتی پر کنند. برخی از این اطلاعات خواسته شده در این اظهارنامه به شرح زیر هستند:

 1. مشخصه های شناسایی و هویتی فرد تازه در گذشته
 2. اطلاعات مکانی وی
 3. وارث های این شخص در زمان فوت وی
 4. کلیه ی دارایی ها و مال و اموالی که این فرد در زمان مرگ در اختیار داشته به انضمام بدهی هایی که احتمالا فرد داشته است
 5. مخارج مربوط به انجام پروسه ی کفن و دفن فرد
 6. مخارج کلیه ی کارهای واجب عبادی که بر گردن فرد متوفی بوده است
 7. کلیه ی دین ها و بدهی های فرد که بر ذمه ی اوست نظیر مهریه ی همسرش

در صورتی که برای پر کردن این اظهارنامه یا انجام سایر کارهای دیگر در زمینه ی ارث یا انحصار ورثه مشکلی داشته باشید می توانید از خدمات وکیل مالیات بر ارث استفاده کنید.

لزوم استفاده از وکیل مالیات برای وراث فرد متوفی

ممکن است شما هم وقتی کمی در مورد مالیات بر ارث مطالعه کرده باشید و مطالب و مقاله های حقوقی در این مورد خوانده باشید با توجه به نرخ های گفته شده و ضریب های موجود احساس کنید که انجام این کار پیچیدگی خاصی نداشته و خیلی راحت می توانید این کار را بدون کمک گرفتن از مشاوره های حقوقی و وکیل مالیات بر ارث انجام دهید. اما این کارها به همین راحتی ها هم نیست. اگر مبلغ شما کمی بالا باشد محاسبات مربوط به آن دقت بالایی می طلبد و در صورت بروز اشتباه می تواند شما را متحمل پرداخت مبلغی بیشتر از آنچه می بایست بپردازید کند. پس بهتر است اگر در این زمینه سررشته ندارید کار را به متخصص آن یعنی یک وکیل مالیات بر ارث بسپارید. این گونه حتی با احاطه ای که این شخص بر قانون و تبصره ها دارد ممکن است حتی بتواند این مبلغ را برای شما کمتر نیز کند. پس کار درست و عقلانی در این زمینه استفاده از خدماتی است که یک وکیل مالیات بر ارث به موکل های خود ارائه می کند. این وکیل با تجربه ای که در کنار علم خود دارد می تواند به شما در همه ی زمینه های حقوقی ارث و انحصار ورثه و سایر مواردی از این دست کمک نموده و از تضییع حقوق شما به عنوان ورثه جلوگیری به عمل آورد.

وکیل مالیات بر ارث در پرونده های این چنینی چه وظيفه هایی بر عهده دارد؟

همانطور که گفتیم برای پرونده های انحصار ورثه و نیز اظهارنامه های مالیاتی در رابطه با فرد متوفی برای کسب نتیجه های بهتر لازم است تا از وکیل استفاده کنیم. برای استفاده از خدمات وکیل مالیات بر ارث می توانید به موسسه های حقوقی و یا دفترهای وکالت مراجعه کنید و از خدماتی که در این زمینه در اختیار شما گذاشته می شود بهره ببرید. همچنین پیش از امضای هرگونه قرارداد شما می توانید از مشاوره های حقوقی که در این زمینه یعنی نیاز شما به شما ارائه می شود بهره مند شوید و سپس تصمیم خود را مبنی بر استفاده از خدمات این وکیل اخذ کنید. یک وکیل مالیات بر ارث موظف است ماده های قانونی موجود در رابطه با ارث را شناخته و با در نظر گرفتن آیین دادرسی که در زمینه ی با مالیات بر ارث هستند اظهارنامه ی مالیاتی را برای فرد متوفی تکمیل نموده و برای پرداخت مالیات موجود بر ارث کارهای لازم را انجام داد.

چه کسانی به وکیل مالیات بر ارث نیاز دارند ؟

 1. ارثیه‌داران:

  افرادی که به ارث دارایی‌هایی از فامیلی یا اقوام خود می‌شوند، به وکیل مالیات بر ارث نیاز دارند تا امور مالیاتی مرتبط با این دارایی‌ها را درک کنند و از مزایای مالیاتی بهره‌مند شوند.

 2. وارثان اموال بزرگ:

  در مواردی که اموال بزرگی به وارثان منتقل می‌شود، نیاز به مشاوره مالیاتی وکیل مالیات بر ارث بیشتر می‌شود تا از پرداخت مالیات زیاد جلوگیری شود.

 3. شرکت‌ها و تجارت‌ها:

  شرکت‌ها و تجارت‌ها نیازمند مشاوره مالیاتی وکیل مالیات بر ارث هستند تا امور مالیاتی شرکتی را بهینه کنند و از مزایای مالیاتی استفاده کنند.

 4. افرادی با دارایی‌های پیچیده:

  اگر دارایی‌ها و دیگر امور مالی یک فرد پیچیده و گیج‌کننده هستند، وکیل مالیات بر ارث به آن‌ها کمک می‌کند تا از این پیچیدگی‌ها در مالیات‌های خود بهره‌برند.

 5. افرادی با معاملات مالی بین‌المللی:

  افرادی که در معاملات مالی بین‌المللی و دارای امور مالی مرتبط با کشورهای خارجی هستند، به وکیل مالیات بر ارث با تخصص در امور مالیاتی بین‌المللی نیاز دارند.

 6. افرادی با امور مالیاتی پیچیده:

  امور مالیاتی ممکن است پیچیده و گیج‌کننده باشد. افرادی که با این گونه مسائل روبه‌رو هستند، به وکیل مالیات بر ارث نیاز دارند تا در این مسائل هدایت شوند.

 7. افرادی با اختلافات مالیاتی:

  اگر افراد به اختلافات یا اختلاف‌نظرهای مالیاتی در زمینه میراث برخورد کنند، وکیل مالیات بر ارث به آن‌ها در حل این اختلافات کمک می‌کند.

 8. افرادی با نیاز به تجزیه و تحلیل مالیاتی دقیق:

  افرادی که نیازمند تجزیه و تحلیل دقیق مالیاتی برای بهینه‌سازی وضعیت مالیاتی خود هستند، به وکیل مالیات بر ارث مراجعه می‌کنند.

خدمات وکیل مالیات بر ارث چیست؟

 1. مشاوره مالیاتی:

  وکیل مالیات بر ارث به مشتریان خود مشاوره می‌دهند تا از اینکه چگونه مالیات بر ارث را بهینه کنند، آگاهی داشته باشند. آن‌ها به مشتریان کمک می‌کنند تا از مزایای مالیاتی بهره‌مند شوند.

 2. تجدید نظر در مالیات بر ارث:

  در صورت نیاز به تجدید نظر در امور مالیات بر ارث، وکیل مالیات بر ارث به مشتریان خود کمک می‌کنند تا اصلاحات و تغییرات لازم را اعمال کنند.

 3. تجزیه و تحلیل مالیاتی:

  وکلای مالیات بر ارث به مشتریان خود تجزیه و تحلیل دقیقی از موضوعات مالیاتی مرتبط با ارث ارائه می‌دهند. این تجزیه و تحلیل کمک می‌کند تا افراد و شرکت‌ها از مزایای مالیاتی بهره‌برند.

 4. حل اختلافات مالیاتی:

  در صورت وجود اختلافات یا اختلاف‌نظرهای مالیاتی مرتبط با ارث، وکیل مالیات بر ارث به مشتریان خود کمک می‌کنند تا این اختلافات را حل کنند و به حقوق خود دست یابند.

 5. مدیریت تخلفات مالیاتی:

  وکلای مالیات بر ارث با تخصص در امور مالیاتی، به مشتریان خود کمک می‌کنند تا از تخلفات مالیاتی جلوگیری کنند و مسائل مالیاتی را به درستی حل کنند.

 6. پشتیبانی در مورد مالیات بر ارث بین‌المللی:

  اگر مسائل مالیاتی بر ارث بین‌المللی وجود داشته باشد، وکیل مالیات بر ارث با تجربه می‌توانند به شما راهنمایی کنند و در مسائل پیچیده این حوزه به شما کمک کنند.

 7. آموزش مالیاتی:

  وکیل مالیات بر ارث به مشتریان خود آموزش مالیاتی ارائه می‌دهند تا از مفاهیم مالیاتی و الزامات قانونی مرتبط با ارث آگاهی داشته باشند.

 8. مشاوره برنامه‌ریزی مالیاتی:

  وکلای مالیات بر ارث به مشتریان خود در برنامه‌ریزی مالیاتی بهینه کمک می‌کنند. آن‌ها به شما راهکارهایی ارائه می‌دهند تا از پرداخت زیاد مالیات جلوگیری کرده و مزایای مالیاتی را به حداقل برسانید.

 9. مدیریت پرونده‌های مالیاتی:

  وکیل مالیات بر ارث به مشتریان خود کمک می‌کنند تا پرونده‌های مالیاتی خود را به درستی نگهداری کرده و در صورت نیاز به آن‌ها دسترسی داشته باشند.

 

وکیل مالیات بر ارث با تخصص و تجربه‌ای که در زمینه مالیات بر ارث دارند، به مشتریان خود کمک می‌کنند تا از مزایای مالیاتی بهینه بهره‌برند و مسائل مالیاتی مرتبط با ارث را به درستی مدیریت کنند.