چند سوال پرتکرار در مورد اصلاح اظهارنامه مالیاتی

یکی از لازمه های هر کسب و کار از بزرگ گرفته تا کوچک این است که امور مالیاتی را به گونه ای درست و در عین حال دقیق به انجام برسانند. هر سال هنگامی که موعد ارائه ی اظهارنامه های مالیاتی برای مودیان مالیات فرا می رسد پرسش های بسیاری در زمینه ی نحوه ی اصلاح اظهارنامه مالیاتی برای افراد مطرح می شود  که به دنبال پاسخ آن هستند. اگر به هر دلیلی در تکمیل اظهارنامه های مالیاتی اشتباهی به وجود بیاید حال می خواهد این شخص حقیقی باشد یا حقوقی، می بایست مودی مالیاتی مورد نظر برای اصلاح اظهارنامه مالیاتی اقدام کند تا مشمول جریمه ها احتمالی نشود.

اظهارنامه مالیاتی چیست ؟

اظهارنامه مالیاتی اسنادی هستند که افراد و شرکت‌ها هر ساله به اداره مالیات ارائه می‌دهند تا اطلاعات مالیاتی خود را اعلام کنند. این اظهارنامه‌ها شامل جزئیات درآمد، هزینه‌ها، دارایی‌ها و سایر اطلاعات مالی می‌شوند. اظهارنامه مالیاتی در ایران به عنوان “اظهارنامه مالیاتی” یا “گزارش مالیاتی” شناخته می‌شود.

مهمترین اطلاعاتی که در یک اظهارنامه مالیاتی وارد می‌شوند عبارتند از:

 1. درآمد: اطلاعات درآمدی که از منابع مختلف مثل حقوق و دستمزد، درآمد از سرمایه‌گذاری، کسب و کار و… کسب شده است.
 2. هزینه‌ها و کسری‌ها: هزینه‌ها و کسری‌های مرتبط با کسب درآمد که در مالیات قابل کسر شدن هستند، مانند هزینه‌های حمل و نقل، مهمات و خدمات، هزینه‌های تحصیل فرزندان و…
 3. درآمد ارث: درآمدی که از ارث و وراثت به دست آمده است.
 4. اطلاعات دارایی: مشخصات دارایی‌ها و دیگر اموال مانند املاک و مستغلات، سهام و سپرده‌ها.
 5. اطلاعات کسب و کار: اگر شما یک کسب و کار دارید، جزئیات مرتبط با کسب و کار شما نیز در اظهارنامه مالیاتی وارد می‌شود.
 6. تجزیه و تحلیل دقیق مالیاتی: این بخش شامل تجزیه و تحلیل مالیاتی دقیقی از وضعیت مالیاتی شما است تا به شما کمک کند که مزایای مالیاتی بهینه را به دست آورید.
 7. امضا و تایید: اظهارنامه مالیاتی با امضای افراد تایید می‌شود و به اداره مالیات ارسال می‌شود.

اظهارنامه مالیاتی اهمیت بسیاری دارد و باید به دقت و در مهلت‌های مقرر به اداره مالیات ارائه شود. اندازه مالیاتی که شما باید پرداخت کنید، بر اساس اطلاعاتی که در این اظهارنامه وارد می‌کنید، محاسبه می‌شود.

برخی پرسش های پرتکرار در زمینه ی اصلاح اظهارنامه مالیاتی

در ادامه به برخی از پرتکرارترین پرسش هایی که در زمینه ی اصلاح اظهارنامه مالیاتی مطرح می شوند می پردازیم و در ادامه به آنها پاسخ خواهیم داد. این پرسش ها به شرح زیر هستند:

 1. چه زمانی می‌توانم اظهارنامه مالیاتی خود را اصلاح کنم؟
 2. چگونه اظهارنامه مالیاتی را اصلاح کنم؟
 3. آیا اصلاح اظهارنامه مالیاتی منجر به پرداخت مالیات اضافی می‌شود؟
 4. چه نوع تغییرات می‌تواند در اصلاح اظهارنامه مالیاتی اعمال شود؟
 5. چه مدارکی برای اصلاح اظهارنامه مالیاتی لازم است؟
 6. آیا اصلاح اظهارنامه مالیاتی نقضی است؟
 7. چه زمانی باید اصلاح اظهارنامه مالیاتی را به اداره مالیات ارسال کنم؟
 8. آیا می‌توانم اصلاحات را خودم اعمال کنم یا نیاز به وکیل مالیات دارم؟
 9. اظهارنامه ی مالیاتی جایگزین چیست؟
 10. در صورتی که به اشتباه استفاده از ماده ی 100 را برای اظهارنامه انتخاب کرده ایم چه باید کنیم ؟
 11. آیا ملاک بررسی کردن سازمان مالیات همین اظهارنامه های مالیاتی و یا اصلاحیه ی آنها است؟
 12. در صورت غیر فعال بودن بخش اصلاح برای اظهارنامه ی مالیاتی چه می توان کرد؟
 13. چگونه می توانیم آدرس نادرست را در اظهارنامه های مالیاتی تصحیح کنیم؟
 14. لینکی که می توانیم از آن برای اصلاح کردن اظهارنامه ی مالیاتی برای ارزش افزوده استفاده کنیم در کجا قرار دارد؟
 15. در صورتی که شرکت مورد نظر برای به ثبت رساندن اظهارنامه دچار اشتباه شده باشد آیا امکان فرستادن اصلاحیه وجود دارد؟

در ادامه به پاسخ این سوال ها می پردازیم.

 1. چه زمانی می‌توانم اظهارنامه مالیاتی خود را اصلاح کنم؟

  اصلاح اظهارنامه مالیاتی ممکن است در زمانی که اطلاعات اشتباه یا نادرستی در اظهارنامه اصلی وجود دارد، انجام شود. عموماً این امکان در طول دوره اظهارنامه و حتی پس از پایان دوره اظهارنامه فراهم است.

 2. چگونه اظهارنامه مالیاتی را اصلاح کنم؟

  برای اصلاح اظهارنامه مالیاتی، باید از فرم مخصوصی به نام “اصلاحیه اظهارنامه مالیاتی” استفاده کنید. در این فرم، باید اصلاحات و تغییرات مورد نیاز را وارد کرده و توضیح دهید.

 3. آیا اصلاح اظهارنامه مالیاتی منجر به پرداخت مالیات اضافی می‌شود؟

  اصلاح اظهارنامه مالیاتی ممکن است در صورتی که تغییرات منجر به افزایش درآمد مالیاتی شما شود، به پرداخت مالیات اضافی منتهی شود. اما اگر تغییرات باعث کاهش درآمد مالیاتی شما شود، ممکن است به شما مالیات بیشتری بازگردانده شود.

 4. چه نوع تغییرات می‌تواند در اصلاح اظهارنامه مالیاتی اعمال شود؟

  تغییرات متنوعی می‌تواند در اصلاح اظهارنامه مالیاتی اعمال شود، از جمله تغییرات در اطلاعات شخصی، درآمد، کسب‌وکار، اعمال معافیت‌ها و کسرها، تغییرات در کارمزد‌ها و هزینه‌ها و موارد مشابه.

 5. چه مدارکی برای اصلاح اظهارنامه مالیاتی لازم است؟

  برای اصلاح اظهارنامه مالیاتی، باید مدارک و اسناد مربوط به تغییرات اعمال شده را ارائه دهید. این ممکن است شامل فرم اصلاحیه، مستندات مالی، فواتیر، قراردادها و سایر مدارک مرتبط با تغییرات باشد.

 6. آیا اصلاح اظهارنامه مالیاتی نقضی است؟

  نه، اصلاح اظهارنامه مالیاتی در صورتی که با هدف اصلاح اطلاعات نادرست و بر پایه معتبر انجام شود، تقلبی نیست و به عنوان یک روش قانونی برای اصلاح خطاها و تغییرات مالیاتی مورد قبول است.

 7. چه زمانی باید اصلاح اظهارنامه مالیاتی را به اداره مالیات ارسال کنم؟

  زمانی که تغییرات در اظهارنامه مالیاتی را اعمال می‌کنید، باید آن را به اداره مالیات ارسال کنید تا به موقع پرداخت‌ها و سایر امور مالیاتی به‌روز شوند.

 8. آیا می‌توانم اصلاحات را خودم اعمال کنم یا نیاز به وکیل مالیات دارم؟

  اصلاحات اظهارنامه مالیاتی را می‌توانید خودتان انجام دهید، اما در موارد پیچیده‌تر و با تغییرات مهم، مشاوره یک وکیل مالیات می‌تواند مفید باشد.

 1. اظهارنامه ی مالیاتی جایگزین چیست؟

یکی از پرتکرارترین سوال ها در زمینه ی اصلاح اظهارنامه مالیاتی این است که اصلا اظهارنامه ی مالیاتی از نوع جایگزین چیست؟ این نوع از اظهارنامه زمانی مورد نیاز است که کلیه ی اطلاعات موجود و به ثبت رسیده برای مودی مالیاتی مورد نظر دچار تغییر شود. در این صورت فرد تغییرات به وجود آمده را بر روی اظهارنامه اعمال نموده و این اظهارنامه ی جایگزین را ارسال می کند.

 1. در صورتی که به اشتباه استفاده از ماده ی 100 را برای اظهارنامه انتخاب کرده ایم چه باید کنیم؟

یکی از اشتباهات رایجی که در هنگام تنظیم اظهارنامه ی مالیاتی به وقوع می پیوندد این است که مودی به اشتباه گزینه ی استفاده از ماده ی 100 را تیک میزند در صورتی که نمیخواهد از آن استفاده کند. در این وضعیت چه باید کرد؟ ابتدا نرم افزار مورد نظر را حذف نصب یا همان Uninstall کنید و سپس مجددا اقدام به نصب ان کنید. در غیر این صورت اگر اظهارنامه ی خود را فرستاده باشید و پیغام خطا دریافت کرده اید می بایست حتما با ممیز به توافق برسید.

 1. آیا ملاک بررسی کردن سازمان مالیات همین اظهارنامه های مالیاتی و یا اصلاحیه ی آنها است؟

بله در صورتی که اصلاح اظهارنامه مالیاتی مورد نظر به همراه کد رهگیری موجود باشد، همین اظهارنامه ی اصلاح شده مورد قبول خواهد بود سازمان امور مالیاتی آن را ملاکی برای سنجش مالیات برای مودی مورد نظر به حساب می آورد.

 1. در صورت غیر فعال بودن بخش اصلاح برای اظهارنامه ی مالیاتی چه می توان کرد؟

گاهی پیش می آید که هنگامی که فرد می خواهد برای اصلاح اظهارنامه مالیاتی خود اقدام کند گزینه ی موجود برای ان فعال نیست و نمی توان آن را انتخاب نمود. اگر این موضوع در زمان موعد قانونی موجود برای ارسال اظهارنامه رخ دهد و گزینه ای که برای اصلاح وجود دارد به صورت غیرفعال بود می توانید از گزینه ای که مربوط به ویرایش است بهره ببرید.

 1. چگونه می توانیم آدرس نادرست را در اظهارنامه های مالیاتی تصحیح کنیم؟

در صورتی که در اظهارنامه ی مالیاتی خود آدرس را به اشتباه به ثبت رسانده باشید می توانید نسبت به اصلاح آن اقدام کنید. برای این کار می بایست موضوع را ب قسمت انفورماتیک سازمان مالیات ارجاع دهید. سپس در صورتی که ممیز این سازمان این موضوع را به تایید برساند این اصلاحیه بر روی اظهارنامه ی مورد نظر اعمال می شود.

 1. لینکی که می توانیم از آن برای اصلاح کردن اظهارنامه ی مالیاتی برای ارزش افزوده استفاده کنیم در کجا قرار دارد؟

یکی از پرتکرارترین پرسش ها هم در این مورد است که چگونه و از کجا می توانیم برای اصلاحیه ی اظهارنامه ی مالیاتی اقدام کنیم. برای این کار یک لینک وجود دارد که به کمک آن میتوان آن را انجام دهید. این لینک را می توانید در صفحه ی اصلی سایت سازمان مالیات پیدا کنید. دقت کنید این لینک تنها برای یک بار استفاده قابل انجام است.

 1. در صورتی که شرکت مورد نظر برای به ثبت رساندن اظهارنامه دچار اشتباه شده باشد آیا امکان فرستادن اصلاحیه وجود دارد؟

یکی از اشتباه های رایجی که شرکت ها عموما مرتکب آن میشوند این است  که در اظهارنامه های مالیاتی خود و به ثبت رساندن آن دچار مشکل و اشتباه میشوند و موارد را به درستی تکمیل نمی کنند. حال این سوال پیش می آید که آیا می توانیم اصلاحیه ای برای این مشکل ارائه دهیم؟ بر اساس تبصره ای که برای ماده ی دویست و بیست و شش وجود دارد شرکت ها قادر هستند تا ظرف ماکزیمم سی روز بعد از اینکه اظهارنامه ی خود را به سازمان ارسال کرده اند کلیه ی مدارک و مستندات موجود در زمینه ی اصلاحیه ی این اظهارنامه را به سازمان بفرستند.