اظهارنامه عملکرد

فهرست مطلب

اظهارنامه عملکرد چیست؟
اظهارنامه عملکرد که گاهی به آن اظهارنامه عملکرد دارایی نیز گفته می‌شود در حقیقت گزارش مالی‌ است که از یک سال اشخاص حقیقی و حقوقی تهیه شده و برای محاسبه مالیات به سازمان امور مالیاتی کشور ارائه می‌شود. در واقع صاحبان کسب و کار شرکت‌های تجاری، هر سال موظف هستند تا اظهارنامه عملکرد خود را به طور دقیق به اداره امور مالیات کشور ارائه بدهند تا میزان مالیات پرداختی آن‌ها مشخص شود.
در کشور ما ایران، مالیات به طور کلی به صورت خوداظهاری محاسبه و تعیین می‌شود که این به آن معنا می‌باشد که افراد، شخصا و بدون دخالت ممیزان و نیز کارشناس‌های اداره مالیات، اعلام می‌کنند که طی یک سال گذشته چه میزان درآمد داشته‌اند و چه میزان مالیات لازم است که پرداخت کنند. جالب توجه است که تمامی این کارها از طریق تکمیل اظهارنامه مالیاتی انجام می‌گیرد.

چه اشخاصی موظف به ارائه اظهارنامه عملکرد هستند؟
اگر این سوال برای شما ایجاد شده است که چه کسانی موظف هستند تا اظهارنامه عملکرد خود را به اداره امور مالیات کشور ارائه بدهند؟ لازم است بدانید که هر فردی که در یکی از گروه‌هایی که ادامه می‌بینیم قرار بگیرد موظف است تا این مهم را به انجام رساند. 

کلیه اشخاص حقیقی‌ که در ایران مشغول به فعالیت می‌باشند و نیز از مالیات معاف نیستند،

کلیه اشخاص حقوقی‌ که در ایران مشغول به فعالیت بوده و نیز از مالیات معاف نیستند برای مثال ناشران، کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که در داخل ایران نبوده و خارج از کشور اقامت دارند اما درآمد آن‌ها از داخل ایران است، 

کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی که در خارج از ایران مشغول به کار هستند و همچنین کلیه اتباع غیر ایرانی حقیقی و یا حقوقی که در ایران در‌آمد دارند، همه این گروه افراد مشمول مالیات می‌شوند و موظف هستند تا اظهارنامه عملکرد خود را به اداره امور مالیات کشور ارائه بدهند.

چه اشخاصی موظف به ارائه اظهارنامه عملکرد نیستند؟
حال اگر از خود می‌پرسید اظهارنامه مالیاتی برای چه کسانی نیست لازم است بدانید که گروه‌هایی که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت مشمول مالیات نمی‌شوند. از جمله؛ شهرداری و سازمان‌های زیر مجموعه آن در سی و یک استان کشور، تمامی نهادها و سازمان‌های دولتی که از بودجه عمومی دولت استفاده می‌کنند، کلیه موسسات و وزارت خانه‌ها، کارگران، عشایر، صیادان و نیز شرکت‌های تعاونی دانش آموزی دانشجویان. 

مدارک لازم برای تکمیل اظهارنامه عملکرد چه چیزهایی هستند؟
برای تکمیل اظهارنامه خود به یک سری از مدارک نیاز دارید، از جمله مهم‌ترین آن‌ها؛ صورت گردش مالی مواد اولیه و نیز کالاهای مورد استفاده شما هستند. از دیگر مدارک لازم و ضروری که برای تکمیل اظهارنامه عملکردتان باید مورد استفاده قرار بگیرند، می‌توان به این موارد اشاره کرد: صورت سود و زیان همراه با مبلغ نهایی درآمد و مجموع فروش‌های داخلی و خارجی، اعلام مالیات‌های پرداخت شده در طول سال مثل مالیات تکلیفی و مالیات بر ارزش افزوده، اعلام شماره ثبت پلمپ دفاتر تجاری برای ثبت اظهارنامه عملکرد تمامی اشخاص، اطلاعات کامل مربوط به محل کسب برای اشخاص حقیقی و همچنین اطلاعات مربوط به محل شرکت برای اشخاص حقیقی، گزارش قرارداد‌ها همراه با بهای تمام شده پروژه‌ها و نیز صورت وضعیت برای شرکت‌های پیمانکاری، گزارش بهای تمام شده کالاها و البته خدمات ارائه شده برای شرکت‌های خدماتی و تولیدی و در آخر؛ ترازنامه اشخاص حقیقی و حقوقی گروه اول که شامل مشاغلی است که میزان خرید و فروش آن‌ها در یک سال مالی بیشتر از سی میلیارد ریال و یا سه میلیارد تومان بوده، یا اشخاصی که با در دست داشتن کارت بازرگانی به واردات و صادرات کالایی پرداخته‌اند و همچنین صاحبان معادن، بیمارستان‌ها، هتل‌ها، کارخانه‌ها، فروشگاه‌های زنجیره‌ای، صرافی‌ها و کلینیک‌های تخصصی.

فرآیند اصلی تنظیم و تسلیم اظهارنامه عملکرد مالیاتی چیست؟
در گام نخست لازم است تا برای پیش ثبت نام شماره اقتصادی اقدام کرده و کد رهگیری را دریافت کنید. بعد از انجام این کار، اطلاعات پیش ثبت نام را تایید کرده و پاکت نامه حاوی اطلاعات کاربری خود را بگیرید. بعد از ثبت نام شماره اقتصادی و تایید اطلاعات ثبت نام باید اظهارنامه عملکرد خود را ارسال کنید تا مجددا به شما کد رهگیری داده شود. آخرین مرحله دریافت و همچنین پرداخت قبوض پرداختی مالیات است. لازم به ذکر است که در حال حاضر تمامی این مراحل و نیز پرداخت قبوض مالیاتی‌ که باید در آخر کار انجام دهید به صورت الکترونیک انجام می‌گیرد.

شرکت پیشگامان حساب ایران چه شرکتی است؟
گروه مهندسی و بازرگانی پیشگامان حساب ایران با همت و همکاری گروهی از اساتید، کارشناس‌های مجرب و خبره، متخصصین و مهندسان توانمند در رشته‌هایی مثل: صنایع، مکانیک، پلیمر، برق، مدیریت، بازرگانی و اقتصاد و نیز با همکاری مجموعه‌ای از سازندگان معتبر داخلی و خارجی با اهدافی نظیر تولید مهندسی و دقیق محصولات و مطابق با تکنولوژی و همچنین استانداردهای روز، ارتقا کیفیت محصولات و بهینه سازی فرآیندهای تولید، در قالب پروژه‌ها و طرح‌های تولیدی و صنعتی زمان‌مند و نیز هدفمند تاسیس گردید. عمده فعالیت‌های این مجموعه شامل مواردی چون؛ مشاوره صنعتی و تولیدی، تامین خط تولید، ماشین آلات و تجهیزات صنعتی و ارائه خدمات مهندسی می‌باشد.
در حال حاضر و با بیش از چهارده سال فعالیت مستمر و حرفه‌ای و با توجه به اجرای موفق صدها پروژه صنعتی و تولیدی در کشور عزیزمان، ایران و نیز دیگر کشورهای همسایه، این شرکت به عنوان مرجعی تخصصی و بسیار فنی برای مشاوره، تامین خطوط تولید، ماشین آلات صنعتی و همچنین گزارشات بانکی نزد صاحبین کسب و کار و اهل فن، مطرح و دارای اعتبار گردیده است.
از جمله خدمات این شرکت که می‌تواند کمک شایانی به شما و کسب و کار شما بکند می‌توان به: اظهارنامه عملکرد، ارائه طرح‌های بررسی شده برای سرمایه گذاری مطمئن و مطابق با استانداردهای مورد قبول بانک‌ها، مشاوره جهت اخذ مجوزهای لازم، ارائه خدمات و مشاوره جهت جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی، تدوین گزارش‌های مالی جهت استفاده از تسهیلات بانکی داخلی و خارجی، ارائه خدمات و مشاوره جهت اخذ انواع ضمانت نامه بانکی،  مشاوره اخذ وام از بانک‌ها و موسسات مالی، تحلیل مالی طرح‌ها با استفاده از نرم افزار کامفار، ارائه راهکارهای مناسب به منظور تامین منابع مالی مورد نیاز طرح‌ها، بررسی فرآیندهای تولید و مدیریت منابع مالی و انسانی و… اشاره کرد.