خدمات حسابداری

__defaults__

932

فهرست مطلب

 اگر شما هم به فکر راه اندازی یک کسب و کار تازه هستید و یا مسئولیت رسیدگی به امور مالی یک کسب و کار را بر دوش دارید، حتما تا به حال با شرکت‌های حسابدای برخورد داشته‌اید.
امور حسابداری، بخش مهمی از کسب و کارها را به خود اختصاص می‌دهد. خواه این کسب و کارها بزرگ و پیشرفته باشند و خواه کوچک و تازه کار.
این مقاله به شما کمک می‌کند تا شرکت‌های حسابداری را بشناسید، با خدمات و وظایف این شرکت‌ها آشنا شوید و همچنین انواع این شرکت‌ها را بررسی کنید. بنابراین مطالعه مطالب این مقاله علاوه بر صاحبان کسب و کارها، به جوانان جویای کار در زمینه حسابداری، همچنین کارآموزان این رشته و دانشجویان و دانش آموزانی که درصدد انتخاب این رشته هستند نیز توصیه می‌شود.

شرکت حسابداری چیست؟

شرکت حسابداری به مشتریان و مراجعین خود خدمات مالی و حسابداری ارائه می‌دهد و همچنین شرکت‌های کوچک و بزرگ را راهنمایی می‌کند تا دستورالعمل‌های مالیاتی را حین کار رعایت کرده و از دفاتر حساب خود به دقت و به طور صحیح نگهداری کنند.
شرکت‌های حسابداری معمولا در زمینه‌های مختلفی فعالیت دارند که برخی از این زمینه‌ها عبارتند از: حسابداری مالی، حسابرسی، مالیات، مدیریت مالی و مشاوره کسب و کار.
شرکت‌های حسابداری عمدتا در انجام اموری که پیش از این ذکر شد، متخصص هستند و خدمات متنوعی از جمله اظهارنامه مالیاتی، گزارش‌های تفصیلی، ارزش افزوده و غیره را به بهترین نحو انجام می‌دهند.
از آنجا که امروزه در کسب و کارهای نوین، تخصص گرایی مهم‌ترین نکته است. هر کسب و کار برای آنکه بهتر و سریع‌تر به نتیجه بهینه برسد شایسته است که هریک از امور مختلف خود را به دست متخصصین آن زمینه بسپارد. بدیهی است که چند نفر به تنهایی قادر به انجام تمام امور یک کسب و کار درحال پیشرفت نیستند.
شرکت حسابداری در قبال هر یک از خدماتی که برای شرکت‌ها انجام می‌دهد از آن‌ها دستمزد و حقوق دریافت خواهد کرد.
همچنین لازم به ذکر است که شرکت حسابداری برای انجام امور مالی شرکت، باید به تمام اسناد مالی دسترسی داشته باشد و مسئولیت آن‌ها را بر عهده بگیرد .

وظایف شرکت حسابداری چیست؟

یک شرکت حسابداری عموما فعالیت‌های گسترده ای انجام می‌دهد که می‌توان آن‌ها را به دسته‌ها مختلفی تقسیم کرد.
به عنوان مثال: حسابرسی و بازرسی، مشاوره مالی، حسابداری، مالیات، ارزش گذاری و حتی آموزش. که در ادامه هر یک از این دسته وظایف را برای شما شرح خواهیم داد.
جالب است بدانید که نوعی از دسته بندی انواع شرکت‌های حسابداری بر اساس همین وظایف و انجام آن‌ها عنوان می‌شود و هرکدام از انواع شرکت‌های حسابداری وظیفه جدی‌تری در انجام برخی از خدمات حسابداری دارند.
انواع شرکت‌ها طبق دسته بندی بر اساس وظایف عبارتند از: خدمات حسابداری و مالی، خدمات مالیاتی، خدمات اداری و پرسنلی حسابداری.

شرح هریک از وظایف شرکت‌های حسابداری

 • حسابرسی و بازرسی: شرکت حسابداری مسئول بررسی صحت و کارآیی سیستم‌های حسابداری و مالی شرکت‌ها است و این امر بررسی صحت و معتبر بودن گزارشات مالی، بررسی سیاست‌های مالی و مدیریت ریسک را نیز شامل می‌شود.
 • مشاوره مالی:  یکی از وظایف شرکت‌های حسابداری، مشاوره دادن به شرکت‌های مختلف در زمینه‌های متفاوتی از جمله برنامه ریزی مالی، مدیریت سرمایه، ارزیابی و همچنین سرمایه‌گذاری کمک کند.
 • حسابداری: این شرکت‌ها مسئول تهیه و بررسی گزارشات مالی، شامل بودجه، سود و زیان، سرمایه و ترازنامه شرکت‌ها هستند.
 • مالیات: همانطور که از عنوان این امر پیدا است، شرکت‌های حسابداری در برابر بررسی، تهیه و پرداخت مالیات شرکت‌ها نیز مسئول هستند.
 • تحلیل داده‌های مالی: کمک کردن به شرکت‌ها برای تحلیل و بررسی داده‌های مالی نیز از دیگر وظایف شرکت‌های حسابداری است که کسب و کارها را در تصمیم گیری برای رشد و توسعه فعالیتشان راهنمایی می‌کند.
 • ارزش گذاری: با سپردن امور حسابداری به شرکت‌های کارکشته، آن‌ها می‌توانند شما را در ارزش گذاری دارایی‌هایتان مانند ارزش گذاری شرکت، ارزش گذاری سهام و همچنین ارزش گذاری دارایی‌های ثابت یاری کنند.
 • آموزش: شما به عنوان صاحب یک کسب و کار می‌توانید برای پیشرفت هرچه بیشتر کسب و کارتان و همچنین تربیت کارکنانی پویا و بالا بردن کیفیت کارکرد آن‌ها، از یک شرکت حسابداری برای آموزش امور حسابداری به کارمندان کمک بگیرید.

مزایای کار با شرکت‌های حسابداری

این روزها تعدد تاسیس شرکت‌های حسابداری با کیفیت کار بالا و همچنین مراجعه‌ی اکثر کسب و کارها برای سپردن امور مختلف حسابداری  و مالیاتی کسب و کار خود به این شرکت‌ها، نشان از در پی داشتن منفعت و مزیت‌های بسیار این امر است که پیشرفت و سوددهی هرچه سریع‌تر و بهتر کسب و کارها کمک می‌کند.
شایان تاکید است که برون سپاری شرکت‌ها ( یا واگذاری امور حسابداری به شرکت‌های حسابداری) به هیچ عنوان بیانگر ضعف این کسب و کارها یا ناتوانی کارکنان و عوامل این شرکت‌ها در انجامم این امور نیست. بلکه نمایانگر مدیریت استراتژیک و آینده نگر این شرکت‌هاست که برای انجام هرچه بهتر امور و بالارفتن کیفیت فعالیت شرکت، به مقوله‌ متخصص گرایی آری گفته و به اصطلاح کار را به کاردان سپرده‌اند.

موارد قابل توجهی که باید در انتخاب شرکت حسابداری مدنظر داشته باشید

اگر شما نیز تصمیم دارید تا برای کمک به رشد کسب و کار خود، امور حسابداری و سایر امور مربوطه را به یکی از شرکت‌های حسابداری واگذار کنید، بهتر است برای انتخاب بهترین شرکت، موارد زیر را در نظر داشته باشید و در انتخاب خود به کار بگیرید. البته بدیهی است که می‌توان با انتخاب شرکت‌های شناخته شده و با سابقه که از استانداردهای لازم پیروی می‌کنند همانند شرکت پیشگامان حساب و سایر شرکت‌هایی که از سابقه و وجهه خوبی در میان مردم برخوردار هستند؛ از کیفیت کار اطمینان حاصل کرد اما با این وجود دانستن این نکته‌ها یاری دهنده است.

 • توجه داشته باشید که شرکت مورد نظر در این زمینه دارای سابقه خوبی باشد.
 • شرکت مورد نظر شما باید اشراف کاملی به قوانین روز بیمه و مالیات داشته باشد.
 • امور واگذار شده را در زمان مقرر انجام دهد تا با این کار به ایجاد نظم در شرکت کمک شود.
 • یک شرکت حسابداری باید خود را موظف بداند که رازدار شرکت‌ها و موسسات باشد
 • یکی از مهم ترین ویژگی‌های یک شرکت حسابداری خوب این است که توانایی پاسخگویی به تمامی سوالات مدیران، کارفرمایان و صاحبان مشاغل گوناگون را داشته باشد تا اینگونه احساس امنیت را در آن‌ها برانگیزد.

خدمات حسابداری پیشگامان حساب یک درمان همیشگی

به جای آنکه خودتان را در دریای مسائل حسابداری غرق کنید، از تخصص و تجربه موثر کارشناسان حسابداری استفاده کنید.

شرکت حسابداری مالیاتی پیشگامان حساب به پشتوانه تیم خستگی ناپذیر خود در تلاش است بهترین تحولات مالی و مالیاتی را برای مودیان رقم بزند.

متخصصان حسابداری مالیاتی پیشگامان حساب در وهله اول نحوه عملکرد و سیستم مالی مودیان را به طور دقیقی بررسی میکنند تا بتوانند براساس فرآیند شرکت شما راهکارهای حسابداری و مالیاتی متناسب را اجرایی کنند.

سیستم سازماندهی اطلاعات حسابداری با اندیشه‌ای سبز از گروه پیشگامان حساب

کسب و کارها چه به صورت حقیقی فعالیت کنند و چه به صورت حقوقی با مالیات و امور حسابداری درگیر خواهند بود و انجام تکالیف مالیاتی بر عهده هر دو گروه می‌باشد.

با اینکه کلیات حسابداری یکسان است اما نوع صنف میتواند رعایت برخی نکات حسابداری را حساس تر کند.

از آنجا که حسابداری یکی از اصلی ترین موضاعات یک شرکت است، پس کوچکترین تغییری در آن میتواند تمام مسائل شرکت را دستخوش تغییر کند.

انجام درست و دقیق امور حسابداری شرکت ها مستلزم آن است که توسط یک تیم حرفه ای اجرا شود؛ اما استقرار تمام وقت این تیم حرفه ای در یک شرکت میتواند هزینه بسیار زیادی برای آن شرکت ایجاد کند این در حالی است که برون سپاری امور حسابداری میتواند علاوه بر کاهش هزینه های عملیاتی تا حد خیلی زیادی در کیفیت و سرعت اجرا تاثیر گذار باشد.

در شرایط پر رقابت امروز همه کسب و کار ها برای آنکه بتوانند در صحنه رقابت باقی بمانند و از فعالیت خود سود کسب کنند نیاز دارند تمرکز زیادی بر فعالیت های اقتصادی خود داشته باشند.

از طرفی سختگیری های اداره دارایی در خصوص مسائل حسابداری مالیاتی برای مودیان تبدیل به یک دغدغه ی مهم و اجتناب ناپذیر شده است، از این رو نیاز به حضور متخصصان مالی و مالیاتی بیش از پیش احساس میشود.

حسابداران مالیاتی ما در پیشگامان حساب در کنار مودیان قرار میگیرند تا بتوانند با کاهش دغدغه های مالیاتی، آنها را در پیشبرد اهداف سازمانی شان یاری کنند.

♦ در ذیل به برخی از خدمات حسابداری اشاره خواهیم کرد:
بررسی، تنظیم و ثبت اسناد حسابداری.

ارائه اظهارنامه ارزش افزوده بصورت فصلی. ارائه گزارش معاملات خرید و فروش فصلی. تحریر دفاتر پلمپ ارائه اظهارنامه عملکرد سالانه.